Domácí řád jeslí

Domácí řád oddělení jeslí

péče pro děti do tří let

Posláním jeslí je zdravotně–výchovná péče se zajištěním komplexní zdravotní péče a ošetřování dítěte dle jeho potřeb. Hlavním cílem je rozvíjet samostatně a zdravě sebevědomé děti cestou přirozené výchovy, položit základy učení všem dětem na základě jejich schopností, zájmů a potřeb. Věnovat náležitou péči dětem se specifickými potřebami cestou individuálního přístupu, rozvíjet správné zdravotní a životní návyky. 

 

      I.            Provoz oddělení

Provoz je od 6.15 do 16.00 hodin, včetně prázdninového provozu.

Provoz oddělení jeslí bývá přerušený v měsíci červenci nebo srpnu zpravidla 5 týdnů.

Omezení nebo přerušení provozu jeslí oznámí ředitelka školy zákonnému zástupci (dále ZZ) dítěte nejméně dva měsíce předem. Po dohodě se zřizovatelem může být provoz omezen z důvodu technických stavebních a organizačních. Náhradní provoz pro umístění dětí jeslí nelze zajistit.

 

   II.            Přijímací řízení do oddělení jeslí

-          termín přijímacího řízení stanoví ředitelka školy po dohodě se zřizovatelem, o termínech zápisu je veřejnost informována prostřednictvím plakátů a zpravodaje Statutárního města Opavy (dále SMO) „Hláska“,

-          o zařazení dítěte do oddělení rozhoduje ředitelka Mateřské školy Sedmikrásky, Opava, příspěvková organizace,

-          v případě, že počet přihlášených dětí přesáhne kapacitu oddělení jeslí, rozhoduje  o přijetí SMO odbor školství. Ten upřednostní přijetí dětí zaměstnaných matek, další kapacitu doplňuje dětmi s docházkou 92 hod./měsíc, tj. 10 dní v měsíci,

-          o zařazení dětí, zpravidla starších 1,5 roku, rozhoduje ředitelka školy na základě žádosti ZZ dítěte, vyjádření pediatra, a to na zkušební dobu tří měsíců.

 

III.            Nepřítomnost a ukončení docházky

ZZ je povinen oznámit v oddělení jeslí předem známou nepřítomnost dítěte. Není-li nepřítomnost předem známá, omluví dítě neprodleně.

Ředitelka školy může ukončit docházku dítěte do oddělení jeslí, a to po dohodě se zřizovatelem a po předchozím písemném upozornění ZZ dítěte, jestliže:

-          dítě bez omluvy ZZ nedochází do jeslí nejméně jeden měsíc,

-          ZZ dítěte závažným způsobem opakovaně narušuje provoz oddělení jeslí a jednání k nápravě byla bezúspěšná,

-          v průběhu zkušební doby, na základě doporučení ošetřujících zdravotních sester, pediatra nebo pedagogicko-psychologické poradny či klinického psychologa je docházka nevhodná.

Ředitelka školy při ukončení docházky dítěte přihlédne k sociální a výchovné situaci rodiny a k zájmu dítěte.

 

IV.            Organizace dne

Děti se do oddělení jeslí přijímají zejména od 6.30 do 8.30 hodin. Z bezpečnostních důvodů se oddělení uzamyká. Po předchozí dohodě lze přivádět dítě do oddělení jeslí kdykoliv dle potřeby rodiny, dítě však musí být nahlášené na stravování. Po příchodu do jeslí je nutné zvonit.

ZZ jsou povinni předat osobně dítě zdravotní sestře, provést přijímací filtr, teprve potom může ZZ oddělení opustit.

Za bezpečnost dětí v oddělení jeslí odpovídají zdravotní sestry a jimi pověřené pracovnice od doby převzetí dětí od jejich ZZ do doby jejich předání ZZ dítěte nebo jím pověřené osobě.

Oddělení jeslí má svůj denní orientační řád (program, uspořádání dne), který je ale natolik flexibilní, aby mohl reagovat na aktuální změny či aktuálně změněné potřeby dětí (viz. nástěnky v šatnách a webové stránky školy).

Vyzvedávání dětí ze třídy jeslí

ZZ dítěte mohou k vyzvedávání dítěte písemně pověřit jinou osobu (formuláře u vedoucí sestry). Bez písemného pověření nevydají dítě nikomu jinému, než jeho ZZ. Pokud bude pověření trvalého charakteru, lze toto zaznamenat do evidenčního listu dítěte a toto pověření platí na dobu neurčitou.

Pokud si ZZ dítěte nebo pověřená osoba nevyzvedne dítě do stanovené doby, příslušný pracovník:

-          se pokusí pověřené osoby kontaktovat telefonicky,

-          informuje telefonicky ředitelku školy,

-          řídí se postupem doporučeným Ministerstvem školství:

-          obrátí se na městskou policii, která je na základě sociální právní ochrany dětí povinna zajistit dítěti neodkladnou péči,

-          případně se obrátí na Policii ČR – podle §43 zákona č. 283/1991 Sb., O policii České republiky, ve znění pozdějších předpisů, podle §15 zákona č. 359/1999 Sb. Zákon o sociálně-právní ochraně dětí

V rámci ochrany nám svěřeného dítěte v jeslích nelze předat dítě ZZ nebo jim pověřené osoby, pokud bude pod vlivem alkoholu či jiné návykové látky. V tomto případě bude přivolána městská policie a sociální pracovnice k ověření způsobilosti ZZ nebo jím pověřené osoby k převzetí dítěte z jeslí.

 

   V.            Bezpečnost dětí

Děti se převlékají do jeslového oblečení, přezouvají se do vlastních přezůvek. Děti nesmí do jeslí nosit nebezpečné předměty; hračky jen po dohodě se sestrou. Kočárky mají své místo v kočárkárně, která je uzamčena. Za cenné předměty a tašky nepřebíráme zodpovědnost. Děti musí mít své věci označené, podepsané.

Při vstupu do oddělení jeslí má dítě právo na individuálně přizpůsobený adaptační režim, tzn., že se ZZ mohou s ředitelkou školy a se zdravotními sestrami předem dohodnout na nejvhodnějším postupu.

Do oddělení jeslí patří dítě zcela zdravé. Zdravotní sestry mají právo v zájmu zachování zdraví ostatních dětí nepřijmout děti s nachlazením či jinými infekčními onemocněními.

Individuální zdravotní potřeby dítěte ZZ konzultují s vedoucí sestrou při nástupu dítěte do jeslí. Sdělí a konzultují se sestrou skutečné zdravotní problémy dítěte – alergie, diety aj., viz. dotazník o dítěti, popř. doloží lékařské zprávy o doporučené nutné péči a dodržení péče v problémové oblasti zdraví dítěte (písemné ujednání podmínek ze strany ZZ).

V případě změny zdravotního stavu dítěte během dne v jeslích (zvýšená teplota, nevolnost či jiné příznaky) informuje zdravotní sestra ZZ telefonicky, při lehčí formě zdravotních změn při předávání dítěte domů.

Úraz nebo zdravotní změna u dítěte během pobytu v jeslích vyžadující ošetření dítěte ve zdravotnickém zařízení nebo zdravotní sestrou bude ihned ZZ oznámeno telefonicky a bude domluvený další postup. Pro účely bezodkladného ošetření dítěte v doprovodu sestry, popř. jiného určeného zaměstnance jeslí, MŠ, vyplní ZZ písemný souhlas s ošetřením dítěte.

ZZ jsou povinni hlásit výskyt infekčního onemocnění v rodině. V případě  infekčního onemocnění dítěte je nutné po vyléčení donést lékařské potvrzení, které zaručí, že je dítě zdravé (v zájmu zdraví ostatních dětí). ZZ jsou povinni nahlásit  ihned změny v osobních datech dítěte, změny telefonního spojení na ZZ, změnu zdravotní pojišťovny dítěte.

 

VI.            Poplatky za služby v jeslích

Stravování dětí

-          projednává ZZ s vedoucí školní jídelny (dále ŠJ),

-          strava je dovážená ŠJ Englišova v Opavě,

-          úhrada stravy je možná hotově ve ŠJ, složenkou, bankovním převodem, nejpozději do 10. dne v měsíci předem,

-          přihlašování a odhlašován stravy je vždy den předem od 10.00 hodin,

-          přihlašování a odhlašování stravy na pondělí je v pátek do 10.00 hodin,

-          v případě nemoci je možno oběd vyzvednout,

-          výše stravného na 1 dítě a 1 den činí 76,- Kč (dvě svačiny a oběd), částka se může během školní roku měnit dle aktuální kalkulace nákladů ŠJ.

Poplatky za ostatní služby

Výše paušálů jeslí pro děti:

-          s celoměsíční docházkou: 1.750, Kč,

-          s  desetidenní docházkou : 1.000,- Kč,

-          ošetřovné dětí: 32,- Kč/den dle skutečné docházky dítěte.

Úhrada paušálu a ošetřovného:

-           hotově v kanceláři jeslí v určeném termínu předem oznámeném; složenkou,

-           převodem z účtu; hotově na pokladně banky Raiffeisenbank za poplatek 45,- Kč na vrub plátce.

 

VII.            Spolupráce se zákonným zástupci

Oddělení jeslí spolupracuje se ZZ s cílem rozvíjet aktivity a organizovat činnosti ve prospěch dětí a prohloubení vzájemného výchovného působení rodiny a péče o dítě v jeslích.

ZZ má právo být informován o prospívání svého dítěte, o jeho individuálních pokrocích v rozvoji. Se zdravotními sestrami se domlouvá na společném postupu při zdravotně-výchovném působení na jeho dítě.

ZZ mají možnost podílet se na dění v oddělení jeslí, účastnit se různých programů, dle svého zájmu vstupovat do her svých dětí. Mají právo být pravidelně a dostatečně informováni o všem, co se v jeslích děje.

ZZ mají právo při adaptaci dítěte maximálně spolupracovat se zdravotními sestrami – být přítomni při pobytu dítěte v jeslích, navrhovat při plánování změny programu jeslí, pomáhat při řešení vzniklých problémů. Tato práva může uplatnit ZZ na schůzkách, kde jsou  tato témata vždy otevřená k diskusi.

Pro ZZ dětí je nabízen:

-           různorodý poradenský servis se zaměstnanci, ředitelkou a statutární zástupkyní školy;

-          dle jejich zájmu dále různé osvětové aktivity k otázkám zdravotně výchovného programu jeslí, výchovy a vzdělávání předškolních dětí.

Je vydáván informační zpravodaj, nabízena odborná literatura z oblasti péče o děti,

jsou pořádány společné akce.

Rodiče mají kdykoliv právo vyžádat si konzultaci s vedoucí sestrou a ostatními pracovníky jeslí. Po předchozí domluvě s ředitelkou školy a statutární zástupkyní školy  (telefonní kontakt: 553 715 007).

Návštěvy dětí v jeslích je možné jen výjimečně po předchozí domluvě s vedoucí sestrou, v době adaptace dítěte a v době dnů otevřených dveří.

Vstup do prostor jeslí pouze v přezutí.

 

VIII.            Připomínky, stížnosti

Stížnost, oznámení a podněty k práci oddělení jeslí lze podávat u vedoucí sestry, která je předá ředitelce školy a ta v zákonné lhůtě vyřídí nebo postoupí nadřízeným orgánům.